A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) zöld szervezetként különösen fontosnak tartja, hogy a gyerekekben már óvodás korban kialakuljon a természet iránti szeretet és tisztelet. Ezen területen a pedagógusok által végzett munka döntő fontosságú a jövő nemzedék életében, környezetéhez való hozzáállásában. Az MME ezért szeretné segíteni az óvodapedagógusok munkáját ezen a téren.

Az óvodai foglalkozások kapcsán a gyerekekben ezernyi kérdés merül fel, és ezek megválaszolása sokszor nem könnyű feladat. A Madarász ovi foglalkozások célja a gyerekek természetvédelmi ismeretanyagának bővítése mellett a terepi élmények megszerzése, élő kapcsolat kialakítása a természettel, a madarakkal.
A program során az óvodások aktívan részt vesznek alapvető környezetvédelmi tevékenységekben, megismerik a környezetükben élő növényeket és állatokat. Egész évben végeznek állat- és növénygondozási feladatokat, ezáltal alkalmazás közben sajátítják el a „mi kertünk”, „mi fánk”, „mi madarunk” kifejezéseket és fogalomkört. A zöld jeles napok megünneplése mellett lehetőség nyílik saját, óvodai- és csoportszintű „védjük a madarakat” hagyományok kialakítására.
Az MME-vel partnerségben tevékenykedő madarász ovik előnye, hogy tételesen eleget tesznek a zöld óvodai kritériumrendszer többségének.
Madarász ovi tematika
A foglalkozások a Madarász Ovi hagyományaihoz igazodva szeptembertől - havi egy alkalommal – május végéig tartanak, csoportszobában és udvaron/terepen.
Első év:
1. "Madárlesen" - a madarak jellegzetességei, szokásai
2. A mi óvodánk körül élő madarak
3. Készülődés a télre - a tél hatása a madarak és más állatok életére
4. Téli madáretetés - eleség készítése almából, magokból
5. "Nemszeretem" állatok - ízeltlábúak, rágcsálók, denevér, sikló....
6. Igaz a hír, gólyahír?! - Ki jött vissza, mi nyílt ki?
7. Színes tavasz - virágok, ízeltlábúak, békák, madarak násza, költése, fiókanevelés
8. Vendégségben a természetben.
Második év:
1. Csivitelő hangjegyek - fecskék
2. Őszi csemegék
3. Madárbarát kert télen
4. NyomoZoo - téli nyomolvasás
5. Kipp-kopp, ki kopog? - Harkályok
6. Gyepen mentem, gyepen jöttem
7. Vendégségben az erdőben
8. Vizes vakáció
Harmadik év:
1. Melyik út vezet délre?
2. Népi természetismeret
3. Szárnya van, de nem madár - denevérek
4. Titokzatos éji vendégek - baglyok
5. Mit lel, aki korán kel?
6. Fészket építek, miket gyűjthetek?
7. Erdők, mezők tündérei - lepkék
8. Színek az állatvilágban
Ár, csoportlétszám
A csoportszobai foglalkozások játékkal fűszerezett interaktívan zajlanak. A terepi foglalkozások helyszínét előzetes egyeztetéssel választjuk ki.
A 8 foglalkozás ára: 9500 Ft/alkalom; a szolgáltatás MME intézményi tagoknak ÁFA-mentes.
Ha valamely óvoda elnyerte már a Madárbarát kert címet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettől, akkor a foglalkozások díjából 5 % kedvezményt kap.
A foglalkozások maximum 24 fős csoportokra értendőek.
Az egyes foglalkozások különállóan is kérhetőek.
Jeles zöld napokhoz kapcsolódóan lehetőség van egész óvodát érintő vetélkedő szervezésére, lebonyolítására is.
Szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy az MME környezeti nevelői, elvi okokból élő madárral nem dolgoznak a foglalkozásokon. A vadon élő madarainknak a helye a természetben van, nem kalitkában!
Madarász Ovi programunk elsősorban Pest megyében, Budapesten és környékén, illetve további néhány vidéki helyszínen érhető el. A pontos helyszínekről és lehetőségekről érdeklődjön a megadott elérhetőségen.
További információ:
Egerer Anna
egerer.anna@mme.hu
Környezeti nevelőink:
|
Benedek Veronika "A természet összefüggéseit felnőttként sem késő megismerni, viszont semmivel nem pótolható az az élmény, amikor egészen kisgyermekkortól a természettel összhangban élünk és készségszinten értjük, miért puha a bagoly röpte, hogyan nő egy kicsiny magból hatalmas faóriás és hol a helye a póknak az élőlények ezer szállal szövődő hálózatában. Ez a lehetőség napjainkban kevesek számára adott, így ökológusként abban szeretnék segíteni, hogy e hétköznapi csodákat közelebb hozzam programjaink résztvevői számára az élménypedagógia eszközeivel." |
![]() |
Erdei Noémi "Biológusként végeztem, emellett biológiát és kémiát tanítottam általános- és középiskolásoknak. Több éve az MME tagja vagyok, fiatalkorom óta több szakosztály tevékenységébe is bekapcsolódtam (Varangymentő Akciócsoport, Rákosi Vipera Védelmi Program, madarásztáborok). A Budapesti Denevérvédelmi Csoport alapító tagjaként részt vettem gyerekcsoportok természetvédelmi programjainak szervezésében és lebonyolításában. Kiemelten fontosnak tartom a jövő generáció természetvédelmi oktatását, jelenleg Madarász Ovi és Madarász Suli foglalkozásokat tartok." |
![]() |
Jármi Dalma Gyerekkorom óta vonzott a természet, szeretek időt tölteni a szabadban, kirándulni. Pedagógusi pályám során nagy hangsúlyt fektetek a környezeti nevelésre, fontosnak tartom, hogy a gyerekek tudatosan szemlélődjenek az őket körülvevő világban, kiemelt szerepet kap a környezettudatosságra való nevelés, hogy észrevegyék, megfigyeljék, segítsék és védjék környezeti és természeti értékeinket. Örülök, hogy ezt képviselhetem a Madarász ovi és Madarász suli foglalkozásokon is. E mellett állatasszisztált foglalkozásokat is tartok vizsgázott terápiás kutyákkal. |
![]() |
László Gabriella (Baranya megye) |
![]() |
Névery Dorottya "Voltam már kellemetlen szagokkal (bűzökkel) foglalkozó környezetmérnök, felszín alatti vizeket védő hivatalnok és szemléletformáló természettudomány-tanár egy alternatív gimnáziumban. Újabban saját upcycling márkámat (tty műhely) építgetem. Emellett ovisokkal kalandozom a madarak izgalmas világában. Nagyon élvezem." |
![]() |
Péter Dávid "Gyermekkorom óta csodálkozom a természetre. Ennek élményét szeretném eljuttatni másokhoz is! Érdeklődésem miatt nem kerülhettem el a természettudományi tanulmányokat. Majd az „emberfiókák” hívóhangja miatt a pedagógiait sem. Ez az egyik kifejlődési módja a környezeti nevelőnek. 2017 (az MME-nél 2019) óta tevékenykedem ebben az állapotban. Gyermektáborokban, kirándulásokon pedig már több mint tíz éve osztom meg tapasztalataimat." |
![]() |
Pócsi Ágnes "Környezetvédelmi ökológusként fontosnak tartom, hogy a gyerekek megismerjék közvetlen és tágabb környezetüket, hogy megszeressék azt, és ezáltal kialakuljon bennük az az igény, hogy vigyázzanak rá. Anyukaként pedig annak örülök, ha a gyermekem sokat van a szabadban, mozoghat, játszhat kedvére a többi gyerekkel. Jó pár éve ezért hoztam létre a Titokleső foglalkozásokat és táborokat. Egy ideje pedig abban a nagyon szerencsés helyzetben vagyok, hogy az MME környezeti nevelőjeként foglalkozhatok az óvodás és kisiskolás korosztállyal." |
Az óvodák számára további együttműködési lehetőséget kínál az MME tagsági formája Intézményi tagjaink éves tagsági díjuk befizetésével (12 000 Ft) jogosultak az évi négy alkalommal, évszakonként megjelenő Madártávlat magazin 3-3 példányára. További együttműködésre ad lehetőséget az MME Madárbarát kert programja, amelynek feltétele a regisztrációt és regisztrációs díj befizetését (további információ árainkról itt) követően madárvédelmi tevékenységek bemutatása (legalább egy mesterséges madárodú kihelyezés, itató folyamatos működtetése, téli madáretetés). További információ a Madárbarát kert programról itt kérhető.
Amennyiben érdekli az óvodákban, a lakótelepeken, a ház körül és a kertben
végezhető mindennapi gyakorlati madárvédelem, ajánljuk
figyelmébe a Madárbarátok nagykönyvét (bolt >>)